Technologia Plasmacluster jako pierwsza na świecie skutecznie redukuje działanie przenoszonego drogą powietrzną koronawirusa (SARS-CoV-2)*1 *2
Firma Sharp, jako pierwszy producent na świecie, opracowała urządzenie wyposażone w technologię Plasmacluster. W wyniku jej działania przenoszone drogą powietrzną koronawirusy (SARS-CoV-2) zostają poddane działaniu jonów Plasmacluster. Wystarczy zaledwie 30 sekund*3, by miano zakaźne wirusa*4 zmniejszyło się o ponad 90%. Osiągnięcie jest wynikiem wspólnej pracy grup naukowców, wśród których znaleźli się profesor Jiro Yasuda z Narodowego Centrum Badań na rzecz Kontroli i Profilaktyki Chorób Zakaźnych/ Instytutu Medycyny Tropikalnej na Uniwersytecie Nagasaki, profesor Asuka Nanbo – członek Zarządu Japońskiego Towarzystwa Wirusologii oraz profesor Hironori Yoshiyama z Katedry Mikrobiologii Wydziału Medycyny Uniwersytetu Shimane (również członek Zarządu Japońskiego Towarzystwa Wirusologii). Projekt został zrealizowany we współpracy z Uniwersytetem Nagasaki, który cieszy się międzynarodowym uznaniem w zakresie badań nad chorobami zakaźnymi.
W grudniu 2019 roku
pojawiły się pierwsze doniesienia o epidemii „Choroby koronawirusowej 2019 (COVID-19)” wywoływanej przez nowego koronawirusa (SARS- CoV-2). Do sierpnia 2020 r. na całym świecie ponad 25 milionów ludzi zostało zakażonych wirusem SARS-CoV-2, a ponad 840 000 osób zmarło na skutek wywołanej przez wirus choroby*5. Pandemia stała się ogólnoświatowym problemem, z którym mierzą się społeczeństwa i rządy. Zapobieżenie rozprzestrzenianiu się wirusa wymaga zastosowania natychmiastowych środków zaradczych we wszystkich możliwych obszarach.
W 2004 roku
firma Sharp dowiodła skuteczności technologii Plasmacluster w przeciwdziałaniu rozprzestrzeniania się tzw. kociego koronawirusa z rodziny Coronaviridae*6. Rok później, Sharp potwierdził również skuteczność tej technologii w zapobieganiu rozprzestrzeniania się pierwotnego koronawirusa SARS*7 (SARS-CoV), który był przyczyną wybuchu epidemii w latach 2002-2003 i był genetycznie zbliżony do nowego koronawirusa (SARS-CoV-2). Obecnie firma Sharp potwierdza, że opracowana technologia skutecznie redukuje także wirusa SARS-CoV-2 przenoszonego drogą kropelkową.
Od 2000 roku
firma Sharp aktywnie promuje współpracę środowisk akademickich*8, aby we współpracy z niezależnymi instytucjami badawczymi z całego świata wykazać skuteczność technologii Plasmacluster. Wiele niezależnych organizacji badawczych dowiodło, że technologia skutecznie hamuje skutki działania szkodliwych substancji, w tym wirusów nowej grypy pandemicznej, bakterii odpornych na antybiotyki i alergenów w roztoczach, a także zmniejsza występowanie zapalenia krtani*9 u dzieci z astmą. Jednocześnie potwierdzono, że użycie jonów Plasmacluster jest bezpieczne*10. Firma Sharp zamierza kontynuować współpracę z instytucjami naukowymi i prowadzić szeroko zakrojone badania, których celem jest dalsze doskonalenie i dowodzenie skuteczności technologii Plasmacluster.